Features may include:
Drawing external design inspiration from the rich heritage of Indian Motorcycle’s past, the air-cooled Thunderstroke 116 produces 126 ft-lbs of raw torque for passing power in all 6 gears.
Confident American style makes a bold statement with premium chrome finishes front-to-back. A sleek fairing, trunk, saddlebags, and heated/cooled seat deliver a streamlined style for long distance comfort.
The 7” Display powered by RIDE COMMAND elevates your ride with GPS navigation, cruise control, Bluetooth® connectivity and more. Even better, unlock pre-installed RIDE COMMAND+ that offers Bike Locator, Bike Health, Apple CarPlay® and more so you can stay connected and informed.
Protect your cargo from the elements in 36+ gallons of weatherproof storage with remote-locking saddlebags, trunk, and easy access storage in the lowers.
The ClimaCommand heated/cooled seat comes standard, adding even more rider and passenger comfort whatever the weather conditions. Adjust to your preference with controls on the seat or from your infotainment screen.
A push-button power windshield allows you to easily change the height. Keep it low for wind in your face or raise it up to cruise in comfort. Alongside, the lower fairing vents manage airflow for optimal rider and passenger comfort.
Choose between three ride modes, Tour, Standard, or Sport, for an experience that's customized to your riding style. Rear Cylinder Deactivation automatically shuts off the rear cylinder when the bike is stopped for enhanced comfort in slow-moving traffic.
Top-of-the-line riding amenities include LED lighting, keyless ignition, cruise-control, ABS, and tire pressure monitoring working together to elevate your riding experience.
Game-changing motorcycles deserve parts and accessories that are just as innovative. Explore countless style, comfort and performance options to make Roadmaster your own.
| Engine | |
|---|---|
| Engine Type | Thunderstroke 116 |
| Displacement | 116 cu in (1,890 cc) |
| Cooling System | Air-cooled |
| Bore | 4.063" (103.2mm) |
| Stroke | 4.449" (113mm) |
| Compression Ratio | 11.0 : 1 |
| Engine Torque | Peak: 126 ft-lbs |
| Engine Torque (rpm) | Peak: 2,900 rpm |
| Fuel Injection | Closed loop fuel injection / 54 mm bore |
| Drivetrain | |
| Drive/Driven Clutch | Wet, Multi-Plate, Assist |
| Primary Drive | Gear Drive Wet Clutch |
| Gear Ratios (overall) 1st | 9.403 : 1 |
| Gear Ratios (overall) 2nd | 6.411 : 1 |
| Gear Ratios (overall) 3rd | 4.763 : 1 |
| Gear Ratios (overall) 4th | 3.796 : 1 |
| Gear Ratios (overall) 5th | 3.243 : 1 |
| Gear Ratios (overall) 6th | 2.789 : 1 |
| Final Drive | 2.2 : 1 |
| Chassis | |
| Exhaust | Split Dual Exhaust w/ Cross-over |
| Suspension | |
| Front Fork | Tube Diameter: 46 mm |
| Front Suspension | Telescopic Fork |
| Rear Suspension | Single Shock w/ Air adjust |
| Front Travel (in./cm.) | 4.7 in (119 mm) |
| Rear Travel (in./cm.) | 4.5 in (114 mm) |
| Brakes | |
| Front braking system | Dual / 300 mm Floating Rotor / 4 Piston Caliper |
| Rear braking system | Single / 300 mm Floating Rotor / 2 Piston Caliper |
| Wheels & Tires | |
| Front Wheel | 10-Spoke Contrast Cut 19 in x 3.5 in |
| Rear Wheel | 10-Spoke Contrast Cut 16 in x 5 in |
| Front Tire | Metzeler Cruisetec 130/60B19 66H |
| Rear Tire | Metzeler Cruisetec 180/60R16 80H |
| Dimensions | |
| Overall Height | 55.7 in / 1415 mm |
| Overall Length | 102.1 in (2,593.3 mm) |
| Overall Width | 40.2 in (1,022 mm) |
| Seat Height | 27.0 in (686 mm) |
| Wheelbase | 65.7 in (1,669 mm) |
| Rake/trail | 25° / 5.9 in (150 mm) |
| Ground Clearance | 5.5 in (140 mm) |
| Lean Angle, Left (deg.) | 31° |
| Lean Angle, Right (deg.) | 31° |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 5.5 gal (20.8 L) |
| Weights | |
| GVWR | 1,385 lbs (628 kg) |
| Weight, As Shipped | 864 lbs (392 kg) |
| Weight, In Running Order | 893 lbs (405 kg) |
| Color | |
| Color/Graphics | Black Metallic |
| Electric | |
| Gauges | Fairing-mounted instrument cluster featuring analog speedometer and tachometer with fuel gauge, range, odometer and current gear. 15 LED telltale indicators; cruise control enabled, cruise control set, neutral, high beam, turn signal, ABS, check engine, low tire pressure, battery, low fuel, security system, low engine oil pressure and MPH or km/h unit designation. Tank mounted auxiliary analog fuel and voltage gauges. |
| Lights and Safety | |
| Lighting | LED Headlamp/Driving/Tail/Brake /Turn Signal |
| Features | |
| Features | Standard Equipment: 7" Display powered by RIDE COMMAND with Navigation and Apple CarPlay® integration; Power Windshield; Driving Lights; Highway Bars; Vinyl Seats (Separate Rider/Passenger Heat Controls); Heated Grips; Adjustable Passenger Floorboards; 36.2 Gallons of Storage; Tire Pressure Monitoring; Remote-locking Hard Saddlebags & Trunk; Selectable Ride Modes; Rear Cylinder Deactivation; ABS; Cruise Control; Keyless Ignition; 12V Charging Port |
| Warranty | |
| Warranty | Factory: 2 Years, Unlimited Miles |
| New/Used | New |
| Availability | In Stock |
| Location | RideNow East Tucson |
| Primary Color | BLACK METALLIC |
| Stock # | IN431796 |
| VIN | 56KTKABB7S3431796 |
| Condition | Excellent |
| Engine | |
|---|---|
| Engine Type | Thunderstroke 116 |
| Displacement | 116 cu in (1,890 cc) |
| Cooling System | Air-cooled |
| Bore | 4.063" (103.2mm) |
| Stroke | 4.449" (113mm) |
| Compression Ratio | 11.0 : 1 |
| Engine Torque | Peak: 126 ft-lbs |
| Engine Torque (rpm) | Peak: 2,900 rpm |
| Fuel Injection | Closed loop fuel injection / 54 mm bore |
| Drivetrain | |
| Drive/Driven Clutch | Wet, Multi-Plate, Assist |
| Primary Drive | Gear Drive Wet Clutch |
| Gear Ratios (overall) 1st | 9.403 : 1 |
| Gear Ratios (overall) 2nd | 6.411 : 1 |
| Gear Ratios (overall) 3rd | 4.763 : 1 |
| Gear Ratios (overall) 4th | 3.796 : 1 |
| Gear Ratios (overall) 5th | 3.243 : 1 |
| Gear Ratios (overall) 6th | 2.789 : 1 |
| Final Drive | 2.2 : 1 |
| Chassis | |
| Exhaust | Split Dual Exhaust w/ Cross-over |
| Suspension | |
| Front Fork | Tube Diameter: 46 mm |
| Front Suspension | Telescopic Fork |
| Rear Suspension | Single Shock w/ Air adjust |
| Front Travel (in./cm.) | 4.7 in (119 mm) |
| Rear Travel (in./cm.) | 4.5 in (114 mm) |
| Brakes | |
| Front braking system | Dual / 300 mm Floating Rotor / 4 Piston Caliper |
| Rear braking system | Single / 300 mm Floating Rotor / 2 Piston Caliper |
| Wheels & Tires | |
| Front Wheel | 10-Spoke Contrast Cut 19 in x 3.5 in |
| Rear Wheel | 10-Spoke Contrast Cut 16 in x 5 in |
| Front Tire | Metzeler Cruisetec 130/60B19 66H |
| Rear Tire | Metzeler Cruisetec 180/60R16 80H |
| Dimensions | |
| Overall Height | 55.7 in / 1415 mm |
| Overall Length | 102.1 in (2,593.3 mm) |
| Overall Width | 40.2 in (1,022 mm) |
| Seat Height | 27.0 in (686 mm) |
| Wheelbase | 65.7 in (1,669 mm) |
| Rake/trail | 25° / 5.9 in (150 mm) |
| Ground Clearance | 5.5 in (140 mm) |
| Lean Angle, Left (deg.) | 31° |
| Lean Angle, Right (deg.) | 31° |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 5.5 gal (20.8 L) |
| Weights | |
| GVWR | 1,385 lbs (628 kg) |
| Weight, As Shipped | 864 lbs (392 kg) |
| Weight, In Running Order | 893 lbs (405 kg) |
| Color | |
| Color/Graphics | Black Metallic |
| Electric | |
| Gauges | Fairing-mounted instrument cluster featuring analog speedometer and tachometer with fuel gauge, range, odometer and current gear. 15 LED telltale indicators; cruise control enabled, cruise control set, neutral, high beam, turn signal, ABS, check engine, low tire pressure, battery, low fuel, security system, low engine oil pressure and MPH or km/h unit designation. Tank mounted auxiliary analog fuel and voltage gauges. |
| Lights and Safety | |
| Lighting | LED Headlamp/Driving/Tail/Brake /Turn Signal |
| Features | |
| Features | Standard Equipment: 7" Display powered by RIDE COMMAND with Navigation and Apple CarPlay® integration; Power Windshield; Driving Lights; Highway Bars; Vinyl Seats (Separate Rider/Passenger Heat Controls); Heated Grips; Adjustable Passenger Floorboards; 36.2 Gallons of Storage; Tire Pressure Monitoring; Remote-locking Hard Saddlebags & Trunk; Selectable Ride Modes; Rear Cylinder Deactivation; ABS; Cruise Control; Keyless Ignition; 12V Charging Port |
| Warranty | |
| Warranty | Factory: 2 Years, Unlimited Miles |
RideNow East Tucson | 7501 E 22nd St Tucson, AZ 85710 | (520) 600-0878 | Powered by Dealer Spike