Features may include:
Everything about Sport Chief was purpose-built from the factory to perform. The legendary Air-Cooled Thunderstroke 116 V-Twin produces 120 ft-Ibs of torque that dominates in all 6 gears, giving you the power to leave everything in your exhaust.
Sport Chief is the ultimate performance cruiser in the Indian Motorcycle lineup thanks to proven name brand components like longer Fox® piggyback rear shocks, 43mm KYB® inverted front forks, and dual Brembo® 4 piston calipers with semi-floating 320mm rotors.
Thanks to a gunfighter style solo seat with taller bolster, increased 29.5-degree lean angle and forward controls, riders can ride harder and longer with more confidence and comfort.
Sport Chief combines performance-enhancing features with a quarter fairing, a 6.5"" windscreen for wind protection, and an aggressive appearance that makes every ride a bold statement.
Stylish gloss black 6-inch moto style risers with machine highlights come standard and mean business. Machined triples and moto-style handlebars tie it all together, both in custom looks and dialed ergonomics that fit its aggressive style.
Design detail meets modern function with the industry-leading 4"" Display powered by RIDE COMMAND. Unlock GPS navigation, Bluetooth® connectivity, ride stats and more to elevate your riding experience. Even better, unlock pre-installed RIDE COMMAND+ that offers Bike Locator, Bike Health and more so you can stay connected and informed.
There's nothing standard about the game-changing ride amenities every Sport Chief comes with; 3 ride modes (Sport, Standard, or Tour), cruise control, keyless ignition, ABS, LED Lighting, and a USB charging port so that you can enjoy the enhanced safety, convenience, and an exceptional riding experience.
| Engine | |
|---|---|
| Engine Type | Thunderstroke 116 |
| Displacement | 116 cu in (1,890 cc) |
| Cooling System | Air-cooled |
| Bore | 4.063 in (103.2 mm) |
| Stroke | 4.449 in (113 mm) |
| Compression Ratio | 11.0 : 1 |
| Engine Torque (rpm) | 2,900 rpm |
| Fuel Injection | Closed loop fuel injection / 54 mm bore |
| Drivetrain | |
| Drive/Driven Clutch | Wet, Multi-Plate |
| Primary Drive | Gear Drive Wet Clutch |
| Gear Ratios (overall) 1st | 9.403 : 1 |
| Gear Ratios (overall) 2nd | 6.411 : 1 |
| Gear Ratios (overall) 3rd | 4.763 : 1 |
| Gear Ratios (overall) 4th | 3.796 : 1 |
| Gear Ratios (overall) 5th | 3.243 : 1 |
| Gear Ratios (overall) 6th | 2.789 : 1 |
| Final Drive | 2.2 : 1 |
| Chassis | |
| Exhaust | Dual Exhaust w/ Crossover |
| Suspension | |
| Front Fork | 43 mm |
| Front Suspension | Inverted Telescopic Fork |
| Rear Suspension | Dual Shocks |
| Front Travel (in./cm.) | 5.1 in (130 mm) |
| Rear Travel (in./cm.) | 4.0 in (100 mm) |
| Brakes | |
| Front braking system | Dual Brembo® / 320mm Semi-Floating Rotor / 4 Piston Caliper |
| Rear braking system | Single / 298mm Floating Rotor / 2 Piston Caliper |
| Wheels & Tires | |
| Front Wheel | Sport Cast Black 19 in x 3.5 in |
| Rear Wheel | Sport Cast Black 16 in x 5 in |
| Front Tire | Metzeler Cruisetec 130/60B19 61H |
| Rear Tire | Metzeler Cruisetec 180/65 B16 81H |
| Dimensions | |
| Overall Height | 50 in (1270 mm) |
| Overall Length | 90.6 in (2,301 mm) |
| Overall Width | 33 in (842mm) |
| Seat Height | 27.0 in (686 mm) |
| Wheelbase | 64.6 in (1640 mm) |
| Rake/trail | 28° / 4.4 in (111 mm) |
| Ground Clearance | 5.0 in (128 mm) |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 4.0 gal (15.1 L) |
| Weights | |
| GVWR | 1,160 lbs (526 kg) |
| Weight, As Shipped | 665 lbs (302 kg) |
| Weight, In Running Order | 685 lbs (311 kg) |
| Color | |
| Color/Graphics | Maroon Metallic |
| Electric | |
| Gauges | Speedometer, Tachometer, Odometer, Fuel Gauge, Compass, Ambient Temperature, Gear Indicator |
| Lights and Safety | |
| Lighting | LED Headlight, LED Tail/Brake/Turn Signals |
| Features | |
| Features | ABS, Ride Modes, Keyless Ignition, USB charge port, 12V Charge Port, Rear Cylinder Deactivation |
| Warranty | |
| Warranty | 2 Years, Unlimited Miles |
| New/Used | New |
| Availability | In Stock |
| Location | RideNow East Tucson |
| Primary Color | MAROON METALLIC |
| Stock # | IN022561 |
| VIN | 56KDSDBH3S3022561 |
| Condition | Excellent |
| Engine | |
|---|---|
| Engine Type | Thunderstroke 116 |
| Displacement | 116 cu in (1,890 cc) |
| Cooling System | Air-cooled |
| Bore | 4.063 in (103.2 mm) |
| Stroke | 4.449 in (113 mm) |
| Compression Ratio | 11.0 : 1 |
| Engine Torque (rpm) | 2,900 rpm |
| Fuel Injection | Closed loop fuel injection / 54 mm bore |
| Drivetrain | |
| Drive/Driven Clutch | Wet, Multi-Plate |
| Primary Drive | Gear Drive Wet Clutch |
| Gear Ratios (overall) 1st | 9.403 : 1 |
| Gear Ratios (overall) 2nd | 6.411 : 1 |
| Gear Ratios (overall) 3rd | 4.763 : 1 |
| Gear Ratios (overall) 4th | 3.796 : 1 |
| Gear Ratios (overall) 5th | 3.243 : 1 |
| Gear Ratios (overall) 6th | 2.789 : 1 |
| Final Drive | 2.2 : 1 |
| Chassis | |
| Exhaust | Dual Exhaust w/ Crossover |
| Suspension | |
| Front Fork | 43 mm |
| Front Suspension | Inverted Telescopic Fork |
| Rear Suspension | Dual Shocks |
| Front Travel (in./cm.) | 5.1 in (130 mm) |
| Rear Travel (in./cm.) | 4.0 in (100 mm) |
| Brakes | |
| Front braking system | Dual Brembo® / 320mm Semi-Floating Rotor / 4 Piston Caliper |
| Rear braking system | Single / 298mm Floating Rotor / 2 Piston Caliper |
| Wheels & Tires | |
| Front Wheel | Sport Cast Black 19 in x 3.5 in |
| Rear Wheel | Sport Cast Black 16 in x 5 in |
| Front Tire | Metzeler Cruisetec 130/60B19 61H |
| Rear Tire | Metzeler Cruisetec 180/65 B16 81H |
| Dimensions | |
| Overall Height | 50 in (1270 mm) |
| Overall Length | 90.6 in (2,301 mm) |
| Overall Width | 33 in (842mm) |
| Seat Height | 27.0 in (686 mm) |
| Wheelbase | 64.6 in (1640 mm) |
| Rake/trail | 28° / 4.4 in (111 mm) |
| Ground Clearance | 5.0 in (128 mm) |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 4.0 gal (15.1 L) |
| Weights | |
| GVWR | 1,160 lbs (526 kg) |
| Weight, As Shipped | 665 lbs (302 kg) |
| Weight, In Running Order | 685 lbs (311 kg) |
| Color | |
| Color/Graphics | Maroon Metallic |
| Electric | |
| Gauges | Speedometer, Tachometer, Odometer, Fuel Gauge, Compass, Ambient Temperature, Gear Indicator |
| Lights and Safety | |
| Lighting | LED Headlight, LED Tail/Brake/Turn Signals |
| Features | |
| Features | ABS, Ride Modes, Keyless Ignition, USB charge port, 12V Charge Port, Rear Cylinder Deactivation |
| Warranty | |
| Warranty | 2 Years, Unlimited Miles |
RideNow East Tucson | 7501 E 22nd St Tucson, AZ 85710 | (520) 600-0878 | Powered by Dealer Spike