Confident and mean style with premium blacked out finished front to back command attention. No amenities are sacrificed to ensure riders are comfortable for a long ride. Includes 6 - 100 watt speakers for a total of 600 watts premium audio experience.
Features may include:
Drawing external design inspiration from the rich heritage of Indian Motorcycle’s past, the air-cooled Thunderstroke 116 produces 126 ft-lbs of raw torque for passing power in all 6 gears.
Confident American style makes a bold statement with premium blacked-out finsihes front-to-back. A sleek fairing, trunk, saddlebags, and heated/cooled seat deliver a streamlined style for long distance comfort.
Integrated into the dash, the 7" Display, powered by RIDE COMMAND, offers GPS navigation, Apple CarPlay®, Bluetooth® connection, and other ride-enhancing features for effortless cruising. Go beyond the ride and elevate ownership with RIDE COMMAND+ connected technology with features like Account Sync and more.
Protect your cargo from the elements in 36+ gallons of weatherproof storage with remote-locking saddlebags, trunk, and easy access storage in the lowers.
The heated/cooled seat comes standard, adding even more rider and passenger comfort whatever the weather conditions. Adjust to your preference with controls on the seat or from your infotainment screen.
Go bigger with 6.5-inch speakers that deliver up to 600-watts of crystal-clear audio while a dynamic equalizer automatically adjusts for road, wind, and engine noise so you never miss a beat.
A push-button power windshield allows you to easily change the height. Keep it low for wind in your face or raise it up to cruise in comfort. Alongside, the lower fairing vents manage airflow for optimal rider and passenger comfort.
Choose between three ride modes, Tour, Standard, or Sport, for an experience that's customized to your riding style. Rear Cylinder Deactivation automatically shuts off the rear cylinder when the bike is stopped for enhanced comfort in slow-moving traffic.
Game-changing motorcycles deserve parts and accessories that are just as innovative. Explore countless style, comfort and performance options to make Roadmaster Dark Horse your own.
| Engine | |
|---|---|
| Engine Type | Thunderstroke 116 |
| Displacement | 116 cu-in (1,890 cc) |
| Cooling System | Air-cooled |
| Bore | 4.063 in (103.2mm) |
| Stroke | 4.449 in (113mm) |
| Compression Ratio | 11.0:1 |
| Engine Torque | Peak: 126 ft-lbs |
| Engine Torque (rpm) | Peak: 2,900 rpm |
| Fuel Injection | Closed loop fuel injection / 54 mm bore |
| Drivetrain | |
| Drive/Driven Clutch | Wet, Multi-Plate, Assist |
| Primary Drive | Gear Drive Wet Clutch |
| Gear Ratios (overall) 1st | 9.403 : 1 |
| Gear Ratios (overall) 2nd | 6.411 : 1 |
| Gear Ratios (overall) 3rd | 4.763 : 1 |
| Gear Ratios (overall) 4th | 3.796 : 1 |
| Gear Ratios (overall) 5th | 3.243 : 1 |
| Gear Ratios (overall) 6th | 2.789 : 1 |
| Final Drive | 2.2 : 1 |
| Chassis | |
| Exhaust | Split Dual Exhaust w/ Cross-over |
| Suspension | |
| Front Fork | Tube Diameter: 46 mm |
| Front Suspension | Telescopic Fork |
| Rear Suspension | Single Shock w/ Air adjust |
| Front Travel (in./cm.) | 4.7 in (119 mm) |
| Rear Travel (in./cm.) | 4.5 in (114 mm) |
| Brakes | |
| Front braking system | Dual / 300 mm Floating Rotor / 4 Piston Caliper |
| Rear braking system | Single / 300 mm Floating Rotor / 2 Piston Caliper |
| Wheels & Tires | |
| Front Wheel | 10-Spoke Contrast Cut 19 in x 3.5 in |
| Rear Wheel | 10-Spoke Contrast Cut 16 in x 5 in |
| Front Tire | Metzeler Cruisetec® 130/60B19 66H |
| Rear Tire | Metzeler Cruisetec® 180/60R16 80H |
| Dimensions | |
| Overall Height | 58.7 in (1415 mm) |
| Overall Length | 102.1 in (2593 mm) |
| Overall Width | 40.2 in (1,022 mm) |
| Seat Height | 27.5 in (699 mm) |
| Wheelbase | 65.7 in (1668 mm) |
| Rake/trail | 25° / 5.9 in (150 mm) |
| Ground Clearance | 5.5 in (140 mm) |
| Lean Angle, Left (deg.) | 31° |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 5.5 Gallons (20.8 L) |
| Storage Capacity | Remote-locking Saddlebag and Trunk, Lower Fairing, Dash Compartment - 36+ Gallons Total |
| Weights | |
| GVWR | 1,385 lbs (628 kg) |
| Dry Weight | 864 lbs (392 kg) |
| Weight, In Running Order | 893 lbs (405 kg) |
| Color | |
| Color/Graphics | Heavy Metal Smoke |
| Electric | |
| Gauges | Fairing-mounted instrument cluster featuring analog speedometer and tachometer with fuel gauge, range, odometer and current gear. 15 LED telltale indicators; cruise control enabled, cruise control set, neutral, high beam, turn signal, ABS, check engine, low tire pressure, battery, low fuel, security system, low engine oil pressure and MPH or km/h unit designation. |
| Lights and Safety | |
| Lighting | LED Headlamp / Tail / Brake / Turn Signal |
| Features | |
| Features | Standard Equipment: 7" Display powered by RIDE COMMAND with Navigation and Apple CarPlay® integration; Power Windshield; Driving Lights; Highway Bars; Vinyl Seats (Separate Rider/Passenger Heat Controls); Heated Grips; Adjustable Passenger Floorboards; 36.2 Gallons of Storage; Tire Pressure Monitoring; Remote-locking Hard Saddlebags & Trunk; Selectable Ride Modes; Rear Cylinder Deactivation; ABS; Cruise Control; Keyless Ignition; 600 Watt Powerband Audio System with AM/FM, Bluetooth®, USB, Smartphone Compatible Input, and Weather band; 12V Charging Port | Passenger Accomodation: 2-Up Heated/Cooled Seat, Adjustable Passenger Floorboards | Design:Blacked-out Finishes, Open fender with 19 in 10-spoke contrast cut front wheel, LED Lighting |
| Instrumentation | Audio: Upgraded PowerBand Audio Package includes: 2 - 100 watt fairing speakers, 2 - 100 watt saddlebag speakers, 2 - 100 watt trunk speakers - 600 watts total. | RIDE COMMAND: 7" Display Factory-Installed with GPS Navigation, Apple CarPlay®, Bluetooth® Connectivity, Configurable Gauges, Ride Stats and More | RIDE COMMAND+: Factory-Installed Modem for One-Year Free* with Bike Health, Bike Locator, Account Sync, Connected Search and More After which an annual fee applies. |
| Warranty | |
| Warranty | Factory: 2 Years, Unlimited Miles |
| New/Used | New |
| Availability | In Stock |
| Location | RideNow East Tucson |
| Primary Color | HEAVY METAL SMOLE |
| Stock # | IN441116 |
| VIN | 56KTK9BB9T3441116 |
| Condition | Excellent |
| Engine | |
|---|---|
| Engine Type | Thunderstroke 116 |
| Displacement | 116 cu-in (1,890 cc) |
| Cooling System | Air-cooled |
| Bore | 4.063 in (103.2mm) |
| Stroke | 4.449 in (113mm) |
| Compression Ratio | 11.0:1 |
| Engine Torque | Peak: 126 ft-lbs |
| Engine Torque (rpm) | Peak: 2,900 rpm |
| Fuel Injection | Closed loop fuel injection / 54 mm bore |
| Drivetrain | |
| Drive/Driven Clutch | Wet, Multi-Plate, Assist |
| Primary Drive | Gear Drive Wet Clutch |
| Gear Ratios (overall) 1st | 9.403 : 1 |
| Gear Ratios (overall) 2nd | 6.411 : 1 |
| Gear Ratios (overall) 3rd | 4.763 : 1 |
| Gear Ratios (overall) 4th | 3.796 : 1 |
| Gear Ratios (overall) 5th | 3.243 : 1 |
| Gear Ratios (overall) 6th | 2.789 : 1 |
| Final Drive | 2.2 : 1 |
| Chassis | |
| Exhaust | Split Dual Exhaust w/ Cross-over |
| Suspension | |
| Front Fork | Tube Diameter: 46 mm |
| Front Suspension | Telescopic Fork |
| Rear Suspension | Single Shock w/ Air adjust |
| Front Travel (in./cm.) | 4.7 in (119 mm) |
| Rear Travel (in./cm.) | 4.5 in (114 mm) |
| Brakes | |
| Front braking system | Dual / 300 mm Floating Rotor / 4 Piston Caliper |
| Rear braking system | Single / 300 mm Floating Rotor / 2 Piston Caliper |
| Wheels & Tires | |
| Front Wheel | 10-Spoke Contrast Cut 19 in x 3.5 in |
| Rear Wheel | 10-Spoke Contrast Cut 16 in x 5 in |
| Front Tire | Metzeler Cruisetec® 130/60B19 66H |
| Rear Tire | Metzeler Cruisetec® 180/60R16 80H |
| Dimensions | |
| Overall Height | 58.7 in (1415 mm) |
| Overall Length | 102.1 in (2593 mm) |
| Overall Width | 40.2 in (1,022 mm) |
| Seat Height | 27.5 in (699 mm) |
| Wheelbase | 65.7 in (1668 mm) |
| Rake/trail | 25° / 5.9 in (150 mm) |
| Ground Clearance | 5.5 in (140 mm) |
| Lean Angle, Left (deg.) | 31° |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 5.5 Gallons (20.8 L) |
| Storage Capacity | Remote-locking Saddlebag and Trunk, Lower Fairing, Dash Compartment - 36+ Gallons Total |
| Weights | |
| GVWR | 1,385 lbs (628 kg) |
| Dry Weight | 864 lbs (392 kg) |
| Weight, In Running Order | 893 lbs (405 kg) |
| Color | |
| Color/Graphics | Heavy Metal Smoke |
| Electric | |
| Gauges | Fairing-mounted instrument cluster featuring analog speedometer and tachometer with fuel gauge, range, odometer and current gear. 15 LED telltale indicators; cruise control enabled, cruise control set, neutral, high beam, turn signal, ABS, check engine, low tire pressure, battery, low fuel, security system, low engine oil pressure and MPH or km/h unit designation. |
| Lights and Safety | |
| Lighting | LED Headlamp / Tail / Brake / Turn Signal |
| Features | |
| Features | Standard Equipment: 7" Display powered by RIDE COMMAND with Navigation and Apple CarPlay® integration; Power Windshield; Driving Lights; Highway Bars; Vinyl Seats (Separate Rider/Passenger Heat Controls); Heated Grips; Adjustable Passenger Floorboards; 36.2 Gallons of Storage; Tire Pressure Monitoring; Remote-locking Hard Saddlebags & Trunk; Selectable Ride Modes; Rear Cylinder Deactivation; ABS; Cruise Control; Keyless Ignition; 600 Watt Powerband Audio System with AM/FM, Bluetooth®, USB, Smartphone Compatible Input, and Weather band; 12V Charging Port | Passenger Accomodation: 2-Up Heated/Cooled Seat, Adjustable Passenger Floorboards | Design:Blacked-out Finishes, Open fender with 19 in 10-spoke contrast cut front wheel, LED Lighting |
| Instrumentation | Audio: Upgraded PowerBand Audio Package includes: 2 - 100 watt fairing speakers, 2 - 100 watt saddlebag speakers, 2 - 100 watt trunk speakers - 600 watts total. | RIDE COMMAND: 7" Display Factory-Installed with GPS Navigation, Apple CarPlay®, Bluetooth® Connectivity, Configurable Gauges, Ride Stats and More | RIDE COMMAND+: Factory-Installed Modem for One-Year Free* with Bike Health, Bike Locator, Account Sync, Connected Search and More After which an annual fee applies. |
| Warranty | |
| Warranty | Factory: 2 Years, Unlimited Miles |
RideNow East Tucson | 7501 E 22nd St Tucson, AZ 85710 | (520) 600-0878 | Powered by Dealer Spike