The ultimate performance cruiser thanks to Fox® piggyback rear shocks, inverted KYB® front forks, Brembo® dual disc brakes, 6-inch risers, moto style bars and more.
Features may include:
Sport Chief combines performance-enhancing features with a quarter fairing, 6 inch machined risers, moto handlebars, a 6.5 inch windscreen for wind protection, and an aggressive appearance that makes every ride a bold statement.
Sport Chief is the ultimate performance cruiser in the Indian Motorcycle lineup thanks to proven name brand components like longer Fox® piggyback rear shocks, 43mm KYB® inverted front forks, and dual Brembo® 4 piston calipers with semi-floating 320mm rotors.
Design detail meets modern function with the 4" Display powered by RIDE COMMAND. Experience effortless cruising with GPS navigation, Bluetooth® connection, and other ride-enhancing features. Go beyond the ride and elevate ownership with RIDE COMMAND+ connected technology, offering Account Sync and more.
Cruise control, keyless ignition, ABS, LED Lighting, and a USB charging port come standard so that you can enjoy the enhanced safety, convenience, and an exceptional riding experience.
The air-cooled Thunderstroke 116 delivers performance with timeless style packing 120 ft-lbs of torque.
Choose between three ride modes - Tour, Standard, or Sport - for an experience that's tailored to your riding style.
Explore countless style, comfort and performance options to make Sport Chief your own.
| Engine | |
|---|---|
| Engine Type | Thunderstroke 116 |
| Displacement | 116 cu-in (1,890 cc) |
| Cooling System | Air-cooled |
| Bore | 4.063 in (103.2 mm) |
| Stroke | 4.449 in (113 mm) |
| Compression Ratio | 11.0:1 |
| Engine Torque | Peak: 120 ft-lbs |
| Engine Torque (rpm) | Peak: 2,900 rpm |
| Fuel Injection | Closed loop fuel injection / 54 mm bore |
| Drivetrain | |
| Drive/Driven Clutch | Wet, multi-plate |
| Primary Drive | Gear Drive Wet Clutch |
| Gear Ratios (overall) 1st | 2.733:1 |
| Gear Ratios (overall) 2nd | 1.864:1 |
| Gear Ratios (overall) 3rd | 1.385:1 |
| Gear Ratios (overall) 4th | 1.103:1 |
| Gear Ratios (overall) 5th | 0.943:1 |
| Gear Ratios (overall) 6th | 0.811:1 |
| Final Drive | 2.2 : 1 |
| Chassis | |
| Exhaust | Dual exhaust w/ Collector at Catalyst |
| Suspension | |
| Front Fork | Tube Diameter: 43 mm |
| Front Suspension | Inverted Telescopic Fork |
| Rear Suspension | Dual Shocks |
| Front Travel (in./cm.) | 5.1 in (130 mm) |
| Rear Travel (in./cm.) | 4.0 in (100 mm) |
| Brakes | |
| Front braking system | Dual Brembo® / 320mm Semi-Floating Rotor / 4 Piston Caliper |
| Rear braking system | Single / 298mm Floating Rotor / 2 Piston Caliper |
| Wheels & Tires | |
| Front Wheel | Sport Cast Black 19 in x 3.5 in |
| Rear Wheel | Sport Cast Black 16 in x 5 in |
| Front Tire | Metzeler Cruisetec® 130/60 B19 61H |
| Rear Tire | Metzeler Cruisetec® 180/65 B16 81H |
| Dimensions | |
| Overall Height | 46.5 in (1,181 mm) |
| Overall Length | 90.6 in (2,301 mm) |
| Overall Width | 30.5 in (774 mm) |
| Seat Height | 27.0 in (686 mm) |
| Wheelbase | 64.6 in (1640 mm) |
| Rake/trail | 28° / 4.4 in (111 mm) |
| Ground Clearance | 5.0 in (128 mm) |
| Lean Angle, Left (deg.) | 32.0° |
| Lean Angle, Right (deg.) | 32.0° |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 4.0 Gallons (15.1 L) |
| Weights | |
| GVWR | 1,160 lbs (526 kg) |
| Dry Weight | 665 lbs (302 kg) |
| Weight, In Running Order | 685 lbs (311 kg) |
| Color | |
| Color/Graphics | Indy Red |
| Electric | |
| Gauges | Speedometer, Tachometer, Odometer, Fuel Gauge, Compass, Ambient Temperature, Gear Indicator |
| Lights and Safety | |
| Lighting | LED Headlight, LED Tail/Brake/Turn Signals |
| Features | |
| Features | Passenger Accommodations: Solo Gunfighter Style Seat, 2-Up Accessory Options Available | Standard Equipment: ABS, Ride Modes, Keyless Ignition, USB charge port, 12V Charge Port, Rear Cylinder Deactivation |
| Instrumentation | RIDE COMMAND: 4" Display Factory-Installed with GPS Navigation, Bluetooth® Connectivity, Ride Stats, and More | RIDE COMMAND+: Via Bluetooth® Tethering with Account Sync, Connected Search and More |
| Warranty | |
| Warranty | Factory: 2 Years, Unlimited Miles |
| New/Used | New |
| Availability | In Stock |
| Location | RideNow East Tucson |
| Primary Color | INDY RED |
| Stock # | IN027999 |
| VIN | 56KDSDBH1T3027999 |
| Condition | Excellent |
| Engine | |
|---|---|
| Engine Type | Thunderstroke 116 |
| Displacement | 116 cu-in (1,890 cc) |
| Cooling System | Air-cooled |
| Bore | 4.063 in (103.2 mm) |
| Stroke | 4.449 in (113 mm) |
| Compression Ratio | 11.0:1 |
| Engine Torque | Peak: 120 ft-lbs |
| Engine Torque (rpm) | Peak: 2,900 rpm |
| Fuel Injection | Closed loop fuel injection / 54 mm bore |
| Drivetrain | |
| Drive/Driven Clutch | Wet, multi-plate |
| Primary Drive | Gear Drive Wet Clutch |
| Gear Ratios (overall) 1st | 2.733:1 |
| Gear Ratios (overall) 2nd | 1.864:1 |
| Gear Ratios (overall) 3rd | 1.385:1 |
| Gear Ratios (overall) 4th | 1.103:1 |
| Gear Ratios (overall) 5th | 0.943:1 |
| Gear Ratios (overall) 6th | 0.811:1 |
| Final Drive | 2.2 : 1 |
| Chassis | |
| Exhaust | Dual exhaust w/ Collector at Catalyst |
| Suspension | |
| Front Fork | Tube Diameter: 43 mm |
| Front Suspension | Inverted Telescopic Fork |
| Rear Suspension | Dual Shocks |
| Front Travel (in./cm.) | 5.1 in (130 mm) |
| Rear Travel (in./cm.) | 4.0 in (100 mm) |
| Brakes | |
| Front braking system | Dual Brembo® / 320mm Semi-Floating Rotor / 4 Piston Caliper |
| Rear braking system | Single / 298mm Floating Rotor / 2 Piston Caliper |
| Wheels & Tires | |
| Front Wheel | Sport Cast Black 19 in x 3.5 in |
| Rear Wheel | Sport Cast Black 16 in x 5 in |
| Front Tire | Metzeler Cruisetec® 130/60 B19 61H |
| Rear Tire | Metzeler Cruisetec® 180/65 B16 81H |
| Dimensions | |
| Overall Height | 46.5 in (1,181 mm) |
| Overall Length | 90.6 in (2,301 mm) |
| Overall Width | 30.5 in (774 mm) |
| Seat Height | 27.0 in (686 mm) |
| Wheelbase | 64.6 in (1640 mm) |
| Rake/trail | 28° / 4.4 in (111 mm) |
| Ground Clearance | 5.0 in (128 mm) |
| Lean Angle, Left (deg.) | 32.0° |
| Lean Angle, Right (deg.) | 32.0° |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 4.0 Gallons (15.1 L) |
| Weights | |
| GVWR | 1,160 lbs (526 kg) |
| Dry Weight | 665 lbs (302 kg) |
| Weight, In Running Order | 685 lbs (311 kg) |
| Color | |
| Color/Graphics | Indy Red |
| Electric | |
| Gauges | Speedometer, Tachometer, Odometer, Fuel Gauge, Compass, Ambient Temperature, Gear Indicator |
| Lights and Safety | |
| Lighting | LED Headlight, LED Tail/Brake/Turn Signals |
| Features | |
| Features | Passenger Accommodations: Solo Gunfighter Style Seat, 2-Up Accessory Options Available | Standard Equipment: ABS, Ride Modes, Keyless Ignition, USB charge port, 12V Charge Port, Rear Cylinder Deactivation |
| Instrumentation | RIDE COMMAND: 4" Display Factory-Installed with GPS Navigation, Bluetooth® Connectivity, Ride Stats, and More | RIDE COMMAND+: Via Bluetooth® Tethering with Account Sync, Connected Search and More |
| Warranty | |
| Warranty | Factory: 2 Years, Unlimited Miles |
RideNow East Tucson | 7501 E 22nd St Tucson, AZ 85710 | (520) 600-0878 | Powered by Dealer Spike