For those who demand more control over their ride, featuring everything from the Standard Trim plus a 4" Display powered by RIDE COMMAND, Keyless Ignition, Cruise Control, Traction Control, Three Ride Modes, and USB Charger.
Features may include:
Design detail meets modern function with the 4" Display, powered by RIDE COMMAND. Experience effortless cruising with GPS navigation, Bluetooth® connection, and other ride-enhancing features. Go beyond the ride and elevate ownership with RIDE COMMAND+ connected technology, offering Account Sync and more.
Comes standard with ABS. The Sport Scout RT and the Limited +Tech Trim have the 4" Display powered by RIDE COMMAND, cruise control, traction control, ride modes, and a USB charger to enjoy enhanced safety, convenience, and an exceptional riding experience.
The quarter fairing gives a stylish and custom look, while also providing protection from the wind.
Stylish gloss black 6-inch Moto Style Risers with machine highlights come standard and mean business. Machined Triples and Moto Handlebars complete the package, both in custom looks and dialed ergonomics that fit its menacing style with improved reach and control for aggressive riding.
The sport-style seat features a taller bolster which provides riders more back support through hard launches while remaining comfortable and compliant on long-mile days.
A machined highlight 19-inch wheel up front adds to the aggressive nature of the Sport Scout - both in style and agile handling.
Whether you're looking for premium style, increased comfort, or dedicated function-personalizing is easy and gives you the ability to transform your Indian Sport Scout just the way you want it with over 100 customization options.
| Engine | |
|---|---|
| Engine Type | V-Twin (60 degrees) |
| Displacement | 1250 cc |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Bore | 4.094 in (104 mm) |
| Stroke | 2.898 in (73.6 mm) |
| Compression Ratio | 12.5:1 |
| Engine Power | 105 hp |
| Engine Torque | Peak: 82 ft-lbs |
| Engine Torque (rpm) | Peak: 6300 rpm |
| Fuel Injection | Closed loop fuel injection / 60 mm bore |
| Drivetrain | |
| Drive/Driven Clutch | Wet, Multi-Plate |
| Primary Drive | Gear Drive Wet Clutch |
| Gear Ratios (overall) 1st | 2.769 |
| Gear Ratios (overall) 2nd | 1.882 |
| Gear Ratios (overall) 3rd | 1.5 |
| Gear Ratios (overall) 4th | 1.273 |
| Gear Ratios (overall) 5th | 1.125 |
| Gear Ratios (overall) 6th | 0.966 |
| Final Drive | 2.276:1 |
| Chassis | |
| Exhaust | 2 into 1 |
| Suspension | |
| Front Fork | Tube Diameter: 41 mm |
| Front Suspension | Telescopic Fork |
| Rear Suspension | Dual Shocks |
| Front Travel (in./cm.) | 4.7 in (120 mm) |
| Rear Travel (in./cm.) | 3.0 in (76 mm) |
| Brakes | |
| Front braking system | Single / 298 mm Semi-Floating Rotor / 2 Piston Caliper |
| Rear braking system | Single / 298 mm Semi-Floating Rotor / 1 Piston Caliper |
| Wheels & Tires | |
| Front Wheel | Cast 8-Spoke 19 in x 3.5 in |
| Rear Wheel | Cast 8-Spoke 16 in x 3.5 in |
| Front Tire | Metzeler Cruistec® 130/60B19 61H |
| Rear Tire | Metzeler Cruistec® 150/80B16 72H |
| Dimensions | |
| Overall Height | 45.5 in (1155 mm) |
| Overall Length | 86.9 in (2206 mm) |
| Overall Width | 37.6 in (956 mm) |
| Seat Height | 25.7 in (654 mm) (Laden) | 26.8 in (680 mm) (Unladen) |
| Wheelbase | 61.5 in (1562 mm) |
| Rake/trail | 29.0° / 4.8 in (122.9 mm) |
| Ground Clearance | 4.4 in (113 mm) |
| Lean Angle, Left (deg.) | 33° |
| Lean Angle, Right (deg.) | 33° |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 3.4 Gallons (13.0 L) |
| Storage Capacity | N/A, Accessory Storage Options Available |
| Weights | |
| GVWR | 988 lbs (449 kg) |
| Dry Weight | 527 lbs (239 kg) |
| Weight, In Running Order | 547 lbs (248 kg) |
| Color | |
| Color/Graphics | Black Smoke |
| Electric | |
| Gauges | Digital Speedometer, Digital Tachometer, Odometer, fuel gauge, compass, ambient temperature, Gear indicator |
| Lights and Safety | |
| Lighting | LED Headlight, tail/brake light, turn signals, license plate light and indicator lights |
| Features | |
| Features | Standard Equipment: ABS, Ride Modes, USB Charge/Data Port, Cruise Control, Traction Control, Keyless Ignition | Passenger Accommodations: Solo Sport Seat - 2-Up Accessory Options Available |
| Instrumentation | Audio: N/A, Accessory Bluetooth® Speaker Available | RIDE COMMAND: 4" Display Factory-Installed with GPS Navigation, Bluetooth® Connectivity, Ride Stats, and More | RIDE COMMAND+: Via Bluetooth® Tethering with Account Sync, Connected Search and More *Requires cellular data. |
| Warranty | |
| Warranty | Factory: 2 Years, Unlimited Miles |
| New/Used | New |
| Availability | In Stock |
| Location | RideNow East Tucson |
| Primary Color | BLACK SMOKE |
| Stock # | IN028014 |
| VIN | 56KSSD764T3028014 |
| Condition | Excellent |
| Engine | |
|---|---|
| Engine Type | V-Twin (60 degrees) |
| Displacement | 1250 cc |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Bore | 4.094 in (104 mm) |
| Stroke | 2.898 in (73.6 mm) |
| Compression Ratio | 12.5:1 |
| Engine Power | 105 hp |
| Engine Torque | Peak: 82 ft-lbs |
| Engine Torque (rpm) | Peak: 6300 rpm |
| Fuel Injection | Closed loop fuel injection / 60 mm bore |
| Drivetrain | |
| Drive/Driven Clutch | Wet, Multi-Plate |
| Primary Drive | Gear Drive Wet Clutch |
| Gear Ratios (overall) 1st | 2.769 |
| Gear Ratios (overall) 2nd | 1.882 |
| Gear Ratios (overall) 3rd | 1.5 |
| Gear Ratios (overall) 4th | 1.273 |
| Gear Ratios (overall) 5th | 1.125 |
| Gear Ratios (overall) 6th | 0.966 |
| Final Drive | 2.276:1 |
| Chassis | |
| Exhaust | 2 into 1 |
| Suspension | |
| Front Fork | Tube Diameter: 41 mm |
| Front Suspension | Telescopic Fork |
| Rear Suspension | Dual Shocks |
| Front Travel (in./cm.) | 4.7 in (120 mm) |
| Rear Travel (in./cm.) | 3.0 in (76 mm) |
| Brakes | |
| Front braking system | Single / 298 mm Semi-Floating Rotor / 2 Piston Caliper |
| Rear braking system | Single / 298 mm Semi-Floating Rotor / 1 Piston Caliper |
| Wheels & Tires | |
| Front Wheel | Cast 8-Spoke 19 in x 3.5 in |
| Rear Wheel | Cast 8-Spoke 16 in x 3.5 in |
| Front Tire | Metzeler Cruistec® 130/60B19 61H |
| Rear Tire | Metzeler Cruistec® 150/80B16 72H |
| Dimensions | |
| Overall Height | 45.5 in (1155 mm) |
| Overall Length | 86.9 in (2206 mm) |
| Overall Width | 37.6 in (956 mm) |
| Seat Height | 25.7 in (654 mm) (Laden) | 26.8 in (680 mm) (Unladen) |
| Wheelbase | 61.5 in (1562 mm) |
| Rake/trail | 29.0° / 4.8 in (122.9 mm) |
| Ground Clearance | 4.4 in (113 mm) |
| Lean Angle, Left (deg.) | 33° |
| Lean Angle, Right (deg.) | 33° |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 3.4 Gallons (13.0 L) |
| Storage Capacity | N/A, Accessory Storage Options Available |
| Weights | |
| GVWR | 988 lbs (449 kg) |
| Dry Weight | 527 lbs (239 kg) |
| Weight, In Running Order | 547 lbs (248 kg) |
| Color | |
| Color/Graphics | Black Smoke |
| Electric | |
| Gauges | Digital Speedometer, Digital Tachometer, Odometer, fuel gauge, compass, ambient temperature, Gear indicator |
| Lights and Safety | |
| Lighting | LED Headlight, tail/brake light, turn signals, license plate light and indicator lights |
| Features | |
| Features | Standard Equipment: ABS, Ride Modes, USB Charge/Data Port, Cruise Control, Traction Control, Keyless Ignition | Passenger Accommodations: Solo Sport Seat - 2-Up Accessory Options Available |
| Instrumentation | Audio: N/A, Accessory Bluetooth® Speaker Available | RIDE COMMAND: 4" Display Factory-Installed with GPS Navigation, Bluetooth® Connectivity, Ride Stats, and More | RIDE COMMAND+: Via Bluetooth® Tethering with Account Sync, Connected Search and More *Requires cellular data. |
| Warranty | |
| Warranty | Factory: 2 Years, Unlimited Miles |
RideNow East Tucson | 7501 E 22nd St Tucson, AZ 85710 | (520) 600-0878 | Powered by Dealer Spike