Inspired by the look of custom bikes, the Indian Springfield Dark Horse keeps your fists in the wind and eyes on you.
Features may include:
Drawing external design inspiration from the rich heritage of Indian Motorcycle’s past, the air-cooled Thunderstroke 116 produces 126 ft-lbs of raw torque for passing power in all 6 gears.
Inspired by the look of custom bikes, an open front fender exposes the 19-inch 10-spoke contrast-cut front wheel, with the iconic Indian Motorcycle headdress leading the way. Exacting attention to detail with premium matte finishes front-to-back make a bold statement and mean no compromises.
Adding custom style to the bike, the mid-rise handlebars come standard for a relaxed reach that feels great on the road.
Choose between three ride modes - Tour, Standard, or Sport - for an experience that's customized to your riding style. Rear Cylinder Deactivation automatically shuts off the rear cylinder when the bike is stopped for more comfort in slow-moving traffic.
The Indian Springfield Dark Horse comes loaded with ride-enhancing features like tire pressure monitoring, cruise control, and keyless ignition to elevate your riding experience to a whole new level.
Remote-locking hard saddlebags provide secure storage for weekend getaways, allowing you to ride without worry. Combined with mid-rise handlebars create a menacing profile.?
Game-changing motorcycles deserve parts and accessories that are just as innovative. Explore countless style, comfort and performance options to make Indian Springfield Dark Horse your own.
| Engine | |
|---|---|
| Engine Type | Thunderstroke 116 |
| Displacement | 116 cu-in (1,890 cc) |
| Cooling System | Air-cooled |
| Bore | 103.2 mm |
| Stroke | 113 mm |
| Compression Ratio | 11.0:1 |
| Engine Torque | Peak: 126 ft-lbs |
| Engine Torque (rpm) | Peak: 2,900 rpm |
| Fuel Injection | Closed loop fuel injection / 54 mm bore |
| Drivetrain | |
| Drive/Driven Clutch | Wet, Multi-Plate, Assist |
| Primary Drive | Gear Drive Wet Clutch |
| Gear Ratios (overall) 1st | 9.403 : 1 |
| Gear Ratios (overall) 2nd | 6.411 : 1 |
| Gear Ratios (overall) 3rd | 4.763 : 1 |
| Gear Ratios (overall) 4th | 3.796 : 1 |
| Gear Ratios (overall) 5th | 3.243 : 1 |
| Gear Ratios (overall) 6th | 2.789 : 1 |
| Final Drive | 2.2 : 1 |
| Chassis | |
| Exhaust | Split Dual Exhaust w/ Cross-over |
| Suspension | |
| Front Fork | Tube Diameter: 46 mm |
| Front Suspension | Telescopic Fork |
| Rear Suspension | Single Shock w/ Air adjust |
| Front Travel (in./cm.) | 4.7 in (119 mm) |
| Rear Travel (in./cm.) | 4.5 in (114 mm) |
| Brakes | |
| Front braking system | Dual / 300 mm Floating Rotor / 4 Piston Caliper |
| Rear braking system | Single / 300 mm Floating Rotor / 2 Piston Caliper |
| Wheels & Tires | |
| Front Wheel | Contrast Cut 19 in x 3.5 in |
| Rear Wheel | Contrast Cut 16 in x 5 in |
| Front Tire | Metzeler Cruisetec® 130/60B19 66H |
| Rear Tire | Metzeler Cruisetec® 180/60R16 80H |
| Dimensions | |
| Overall Height | 48.3 in (1226 mm) |
| Overall Length | 99.3 in (2,522 mm) |
| Overall Width | 38.3 in (972 mm) |
| Seat Height | 26.5 in (673 mm) |
| Wheelbase | 67.0 in (1,701 mm) |
| Rake/trail | 25° / 5.2 in (133 mm) |
| Ground Clearance | 5.1 in (130 mm) |
| Lean Angle, Left (deg.) | 31° |
| Lean Angle, Right (deg.) | 31° |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 5.5 Gallons (20.8 L) |
| Storage Capacity | Remote-locking Hard Bags - 18 Gallons |
| Weights | |
| GVWR | 1,385 lbs (628 kg) |
| Dry Weight | 753 lbs (342 kg) |
| Weight, In Running Order | 776 lbs (352 kg) |
| Color | |
| Color/Graphics | Ghost White Metallic Smoke |
| Electric | |
| Gauges | 4 in Analog Gauge with Speedometer, Indicator Lamps, and Multi-Function Display |
| Lights and Safety | |
| Lighting | LED Headlamp/Driving, LED Tail/Brake/Turn Signal |
| Features | |
| Features | Standard Equipment: Remote-Locking Hard Saddlebags, 2-Up Gunfighter Style Seat; Tire Pressure Monitoring; ABS, Selectable Ride Modes; Cruise Control; Keyless Ignition | Passenger Accommodations: 2-Up Gunfighter Style Seat and Passenger Pegs |
| Warranty | |
| Warranty | Factory: 2 Years, Unlimited Miles |
| New/Used | New |
| Availability | In Stock |
| Location | RideNow East Tucson |
| Primary Color | GHOST WHITE METALLIC SMOKE |
| Stock # | IN441780 |
| VIN | 56KTJDBB1T3441780 |
| Condition | Excellent |
| Engine | |
|---|---|
| Engine Type | Thunderstroke 116 |
| Displacement | 116 cu-in (1,890 cc) |
| Cooling System | Air-cooled |
| Bore | 103.2 mm |
| Stroke | 113 mm |
| Compression Ratio | 11.0:1 |
| Engine Torque | Peak: 126 ft-lbs |
| Engine Torque (rpm) | Peak: 2,900 rpm |
| Fuel Injection | Closed loop fuel injection / 54 mm bore |
| Drivetrain | |
| Drive/Driven Clutch | Wet, Multi-Plate, Assist |
| Primary Drive | Gear Drive Wet Clutch |
| Gear Ratios (overall) 1st | 9.403 : 1 |
| Gear Ratios (overall) 2nd | 6.411 : 1 |
| Gear Ratios (overall) 3rd | 4.763 : 1 |
| Gear Ratios (overall) 4th | 3.796 : 1 |
| Gear Ratios (overall) 5th | 3.243 : 1 |
| Gear Ratios (overall) 6th | 2.789 : 1 |
| Final Drive | 2.2 : 1 |
| Chassis | |
| Exhaust | Split Dual Exhaust w/ Cross-over |
| Suspension | |
| Front Fork | Tube Diameter: 46 mm |
| Front Suspension | Telescopic Fork |
| Rear Suspension | Single Shock w/ Air adjust |
| Front Travel (in./cm.) | 4.7 in (119 mm) |
| Rear Travel (in./cm.) | 4.5 in (114 mm) |
| Brakes | |
| Front braking system | Dual / 300 mm Floating Rotor / 4 Piston Caliper |
| Rear braking system | Single / 300 mm Floating Rotor / 2 Piston Caliper |
| Wheels & Tires | |
| Front Wheel | Contrast Cut 19 in x 3.5 in |
| Rear Wheel | Contrast Cut 16 in x 5 in |
| Front Tire | Metzeler Cruisetec® 130/60B19 66H |
| Rear Tire | Metzeler Cruisetec® 180/60R16 80H |
| Dimensions | |
| Overall Height | 48.3 in (1226 mm) |
| Overall Length | 99.3 in (2,522 mm) |
| Overall Width | 38.3 in (972 mm) |
| Seat Height | 26.5 in (673 mm) |
| Wheelbase | 67.0 in (1,701 mm) |
| Rake/trail | 25° / 5.2 in (133 mm) |
| Ground Clearance | 5.1 in (130 mm) |
| Lean Angle, Left (deg.) | 31° |
| Lean Angle, Right (deg.) | 31° |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 5.5 Gallons (20.8 L) |
| Storage Capacity | Remote-locking Hard Bags - 18 Gallons |
| Weights | |
| GVWR | 1,385 lbs (628 kg) |
| Dry Weight | 753 lbs (342 kg) |
| Weight, In Running Order | 776 lbs (352 kg) |
| Color | |
| Color/Graphics | Ghost White Metallic Smoke |
| Electric | |
| Gauges | 4 in Analog Gauge with Speedometer, Indicator Lamps, and Multi-Function Display |
| Lights and Safety | |
| Lighting | LED Headlamp/Driving, LED Tail/Brake/Turn Signal |
| Features | |
| Features | Standard Equipment: Remote-Locking Hard Saddlebags, 2-Up Gunfighter Style Seat; Tire Pressure Monitoring; ABS, Selectable Ride Modes; Cruise Control; Keyless Ignition | Passenger Accommodations: 2-Up Gunfighter Style Seat and Passenger Pegs |
| Warranty | |
| Warranty | Factory: 2 Years, Unlimited Miles |
RideNow East Tucson | 7501 E 22nd St Tucson, AZ 85710 | (520) 600-0878 | Powered by Dealer Spike