Style meets comfort. A nod to the classic Indian Motorcycle style with modern amenities for long-haul comfort.
Features may include:
Drawing external design inspiration from the rich heritage of Indian Motorcycle’s past, the award-winning Thunderstroke 116 produces 126 ft-lbs of raw torque for passing power in all 6 gears.
Classic American style abounds with an iconic lit headdress adorning the valanced front fender. Premium, jewel-like chrome details and finishes command attention.
Remote-locking hard saddlebags provide secure storage for weekend getaways or quick trips around town. The frame is trunk-compatible to add extra storage if needed so you can ride with confidence and ample storage.
Quick-release clear windshield manages airflow and reduces fatigue but detaches in seconds to preserve the bike’s clean and classic look. Chrome highway bars provide even more comfort on longer trips, allowing you to make it your own and ride it your way.?
A long list of modern amenities like keyless ignition, cruise control, and USB charging mean no compromises to function in a timeless design, providing convenience, safety, and performance while ensuring enjoyable rides for every trip.?
Choose between three ride modes - Tour, Standard, or Sport - for an experience that's customized to your riding style. Rear Cylinder Deactivation automatically shuts off the rear cylinder when the bike is stopped for more comfort in slow-moving traffic.
Game-changing motorcycles deserve parts and accessories that are just as innovative. Explore countless style, comfort and performance options to make Indian Springfield your own.
| Engine | |
|---|---|
| Engine Type | Thunderstroke 116 |
| Displacement | 116 cu-in (1,890 cc) |
| Cooling System | Air-cooled |
| Bore | 4.063 in (103.2 mm) |
| Stroke | 4.449 in (113 mm) |
| Compression Ratio | 11.0:1 |
| Engine Torque | Peak: 126 ft-lbs |
| Engine Torque (rpm) | Peak: 2,900 rpm |
| Fuel Injection | Closed loop fuel injection / 54 mm bore |
| Drivetrain | |
| Drive/Driven Clutch | Wet, Multi-Plate, Assist |
| Primary Drive | Gear Drive Wet Clutch |
| Gear Ratios (overall) 1st | 9.403 : 1 |
| Gear Ratios (overall) 2nd | 6.411 : 1 |
| Gear Ratios (overall) 3rd | 4.763 : 1 |
| Gear Ratios (overall) 4th | 3.796 : 1 |
| Gear Ratios (overall) 5th | 3.243 : 1 |
| Gear Ratios (overall) 6th | 2.789 : 1 |
| Final Drive | 2.2 : 1 |
| Chassis | |
| Exhaust | Split Dual Exhaust w/ Cross-over |
| Suspension | |
| Front Fork | Tube Diameter: 46 mm |
| Front Suspension | Telescopic Fork |
| Rear Suspension | Single Shock w/ Air adjust |
| Front Travel (in./cm.) | 4.7 in (119 mm) |
| Rear Travel (in./cm.) | 4.5 in (114 mm) |
| Brakes | |
| Front braking system | Dual / 300 mm floating rotors / 4 piston calipers |
| Rear braking system | Single / 300 mm floating rotor / 2 piston caliper |
| Wheels & Tires | |
| Front Wheel | Cast 17 in x 3.5 in |
| Rear Wheel | Cast 16 in x 5 in |
| Front Tire | Metzeler Cruisetec® 130/80B17 65H |
| Rear Tire | Metzeler Cruisetec® 180/60R16 80H |
| Dimensions | |
| Overall Height | 56.6 in (1439 mm) |
| Overall Length | 101.7 in (2583 mm) |
| Overall Width | 42.5 in (1080 mm) |
| Seat Height | 26 in (660 mm) |
| Wheelbase | 67.0 in (1701 mm) |
| Rake/trail | 25° / 5.2 in (133 mm) |
| Ground Clearance | 5.6 in (142 mm) |
| Lean Angle, Left (deg.) | 31° |
| Lean Angle, Right (deg.) | 31° |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 5.5 Gallons (20.8 L) |
| Storage Capacity | Classic Remote-Locking Hard Saddlebags - 17 Gallons |
| Weights | |
| GVWR | 1385 lbs (628 kg) |
| Dry Weight | 795 lbs (362 kg) |
| Weight, In Running Order | 827 lbs (375 kg) |
| Color | |
| Color/Graphics | Nara Bronze Metallic with Black Metallic, Sunset Red Metallic with Silver Quartz Metallic |
| Electric | |
| Gauges | 4" Analog Gauge with Speedometer, Indicator Lamps, and Multi-Function Display |
| Lights and Safety | |
| Lighting | LED Headlamp/Driving, LED Tail/Brake/Turn Signal |
| Features | |
| Features | Standard Equipment: Quick Release Windshield; 2-Up Studded Seat; Remote-Locking Hard Saddlebags, Highway Bars; Tire Pressure Monitoring; Light Bar; Selectable Ride Modes, ABS; Cruise Control; Keyless Ignition; Indian® Script Tank Badge; 12v Charging Port, Floorboards | Passenger Accommodations: 2-Up Studded Seat, Passenger Floorboards |
| Warranty | |
| Warranty | Factory: 2 Years, Unlimited Miles |
| New/Used | New |
| Availability | In Stock |
| Location | RideNow East Tucson |
| Primary Color | BLACK METALLIC NARA BRONZE MATTE |
| Stock # | IN443245 |
| VIN | 56KTHABB8T3443245 |
| Condition | Excellent |
| Engine | |
|---|---|
| Engine Type | Thunderstroke 116 |
| Displacement | 116 cu-in (1,890 cc) |
| Cooling System | Air-cooled |
| Bore | 4.063 in (103.2 mm) |
| Stroke | 4.449 in (113 mm) |
| Compression Ratio | 11.0:1 |
| Engine Torque | Peak: 126 ft-lbs |
| Engine Torque (rpm) | Peak: 2,900 rpm |
| Fuel Injection | Closed loop fuel injection / 54 mm bore |
| Drivetrain | |
| Drive/Driven Clutch | Wet, Multi-Plate, Assist |
| Primary Drive | Gear Drive Wet Clutch |
| Gear Ratios (overall) 1st | 9.403 : 1 |
| Gear Ratios (overall) 2nd | 6.411 : 1 |
| Gear Ratios (overall) 3rd | 4.763 : 1 |
| Gear Ratios (overall) 4th | 3.796 : 1 |
| Gear Ratios (overall) 5th | 3.243 : 1 |
| Gear Ratios (overall) 6th | 2.789 : 1 |
| Final Drive | 2.2 : 1 |
| Chassis | |
| Exhaust | Split Dual Exhaust w/ Cross-over |
| Suspension | |
| Front Fork | Tube Diameter: 46 mm |
| Front Suspension | Telescopic Fork |
| Rear Suspension | Single Shock w/ Air adjust |
| Front Travel (in./cm.) | 4.7 in (119 mm) |
| Rear Travel (in./cm.) | 4.5 in (114 mm) |
| Brakes | |
| Front braking system | Dual / 300 mm floating rotors / 4 piston calipers |
| Rear braking system | Single / 300 mm floating rotor / 2 piston caliper |
| Wheels & Tires | |
| Front Wheel | Cast 17 in x 3.5 in |
| Rear Wheel | Cast 16 in x 5 in |
| Front Tire | Metzeler Cruisetec® 130/80B17 65H |
| Rear Tire | Metzeler Cruisetec® 180/60R16 80H |
| Dimensions | |
| Overall Height | 56.6 in (1439 mm) |
| Overall Length | 101.7 in (2583 mm) |
| Overall Width | 42.5 in (1080 mm) |
| Seat Height | 26 in (660 mm) |
| Wheelbase | 67.0 in (1701 mm) |
| Rake/trail | 25° / 5.2 in (133 mm) |
| Ground Clearance | 5.6 in (142 mm) |
| Lean Angle, Left (deg.) | 31° |
| Lean Angle, Right (deg.) | 31° |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 5.5 Gallons (20.8 L) |
| Storage Capacity | Classic Remote-Locking Hard Saddlebags - 17 Gallons |
| Weights | |
| GVWR | 1385 lbs (628 kg) |
| Dry Weight | 795 lbs (362 kg) |
| Weight, In Running Order | 827 lbs (375 kg) |
| Color | |
| Color/Graphics | Nara Bronze Metallic with Black Metallic, Sunset Red Metallic with Silver Quartz Metallic |
| Electric | |
| Gauges | 4" Analog Gauge with Speedometer, Indicator Lamps, and Multi-Function Display |
| Lights and Safety | |
| Lighting | LED Headlamp/Driving, LED Tail/Brake/Turn Signal |
| Features | |
| Features | Standard Equipment: Quick Release Windshield; 2-Up Studded Seat; Remote-Locking Hard Saddlebags, Highway Bars; Tire Pressure Monitoring; Light Bar; Selectable Ride Modes, ABS; Cruise Control; Keyless Ignition; Indian® Script Tank Badge; 12v Charging Port, Floorboards | Passenger Accommodations: 2-Up Studded Seat, Passenger Floorboards |
| Warranty | |
| Warranty | Factory: 2 Years, Unlimited Miles |
RideNow East Tucson | 7501 E 22nd St Tucson, AZ 85710 | (520) 600-0878 | Powered by Dealer Spike